Jako fani piłki ręcznej, a także sportowego ducha walki, chcielibyśmy trochę przybliżyć Wam interesującą historię tej dyscypliny. Zainspirował nas do tego wielki jubileusz. Otóż w 2018 roku, piłka ręczna w Polsce obchodzi swoje 100-tne urodziny !
Skąd wzięła się piłka ręczna w Polsce i jej nazewnictwo ?
Za pierwszych „szczypiornistów” można by uznać internowanych legionistów z I i III Brygady Legionów Polskich. Jako pierwsi w naszym kraju zagrali w piłkę ręczną w obozie jenieckim w Szczypiornie – kiedyś maluteńkiej wiosce, dziś dzielnicy Kalisza. Jak do tego doszło i skąd znali zasady gry ? Okazuje się, że zapoznali ich z nimi niemieccy strażnicy. Grę wymyślił właśnie ich rodak – Konrad Koch. Futbol zdobywał w owych czasach coraz większą popularność, więc szmaciana piłka posłużyła do wewnątrzobozowych rozgrywek.
Stąd właśnie wzięła się geneza popularnej nazwy „Szczypiorniści”, określającej piłkarzy ręcznych. Co ciekawe „Szczypiorniak” dotyczy wyłącznie oryginalnej, niemieckiej wersji gry, gdy zespół liczy 11 zawodników. Obecnie gra się wyłącznie w wersję duńską z siedmioma zawodnikami. Nazywanie jej Szczypiorniakiem jest zatem błędem, a jedyną prawidłową nazwą jest po prostu „piłka ręczna”.
Rozwój piłki ręcznej w powojennej Polsce
Po zakończeniu I wojny światowej i odzyskaniu niepodległości, Polacy dostrzegli ogromny potencjał w tej grze i stawała się ona z biegiem lat coraz bardziej popularną formą aktywności fizycznej. Za główny powód jej rozpowszechnienia, uważa się rozwój lekkoatletyki. Mianowicie, Polski Związek Lekkoatletyki wprowadził do swoich treningów gry zespołowe, m.in. piłkę ręczną.
W związku z rosnącym zainteresowaniem handballem i coraz większą ilością zawodników przychodzących na treningi, postanowiono w 1925 roku stworzyć Polski Związek Palanta i Gier Ruchowych na Górnym Śląsku, a rok później przekształcił on się w Polski Związek Gier Ruchowych. Dominującą dyscypliną była właśnie piłka ręczna.
Już w 1928 roku powstał w PZGS, czyli Polski Związek Gier Sportowych, który włączył się w założenie organizacji IAHF – Międzynarodowej Amatorskiej Federacji Piłki Ręcznej. Już w 1930 r. odbyły się pierwsze w kraju Mistrzostwa Polski. Gra odbywała się wówczas jeszcze na zasadach niemieckich.
Mistrzostwa te odbywały się co roku (prócz wojny), aż do 1966 r. Od roku 1967 zawody odbywały się już wyłącznie na zasadach duńskich – z 7-mio osobowym składem. Mimo przerwy w okresie wojennym, w 1936 r., PZGS przeformował się i utworzył Polski Związek Piłki Ręcznej.
Wielki przełom
27 luty 1958 roku okazał się przełomową chwilą dla polskiej piłki ręcznej. Tego pamiętnego dnia swój debiut w III finale Mistrzostw Świata w NRD, zaliczyła męska reprezentacja narodowa. Zagrali wówczas mecz z Finlandią, z którą zremisowali 14:14. Już 29 lutego zwyciężyli z Hiszpanią, którą pokonali aż 14-oma punktami ! Żeby było ciekawiej, kadra żeńska już w 1957 r. w Jugosławii uczestniczyła w Mistrzostwach Świata, wygrywając 4:1 z drużyną szwedzką. Okres największych triumfów Polski, przypada na lata 70. i 80. ubiegłego stulecia. Końcem lipca 1976 roku zdobyliśmy po raz pierwszy miejsce na podium. Był to brązowy medal Igrzysk Olimpijskich w Montrealu, do zdobycia którego przyczyniła się wygrana z RFN.
Połowa lat 80-tych to okres przestoju dla piłki ręcznej w naszym kraju. Wpływ na to miało wycofanie się naszego kraju z udziału w Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles oraz późniejsze cięcie budżetu na rozwój tej dyscypliny sportowej. Nacisk położono wówczas na rozwój siatkówki oraz koszykówki. Na wstrzymanie rozwoju piłki ręcznej wpływ miały również konflikty ówczesnego zarządu ZPRP z pozostałymi członkami EHF. Od 2006 roku widzimy rozkwit kadry dzięki przejęciu władzy przez nowy zarząd. Już w 2007 roku owocem starań nowej załogi było wejście do finału Mistrzostw Świata w Niemczech.
Późniejsze sukcesy
- 1973 – 5 miejsce kadry żeńskiej na MŚ w Jugosławii
- 1977/1978 – wejście drużyny Śląsk Wrocław do finału Pucharu Europy
- 1988 – Wybrzeże Gdańsk wchodzi do finału Pucharu Europy
- 1998 – 5 miejsce kadry żeńskiej na Mistrzostwach Europy w Holandii
- 2009 – brązowy medal na MŚ
- 2013 – 4 miejsce kadry żeńskiej na Mistrzostwach Świata w Serbii
- 2015 – brązowy medal MŚ
Źródło : https://zprp.pl/archiwa/62926
By upamiętnić 100-lecie piłki ręcznej, w czerwcu bieżącego roku dokonano uroczystego odsłonięcia pomnika „Piłkarze ręczni”. Odsłonięcie odbyło się w Kaliszu (najstarszym mieście Polski), gdzie mieści się obecnie dzielnica Szczypiorno. Wydarzenie było objęte patronatem Prezydenta Andrzeja Dudy. Rzeźba, której autorem Zbigniew Wojkowski, jest wykonana z brązu. Mierzy około 3 metrów, a jej waga sięga 800 kg. Podczas odsłonięcia, Prezydent wspomniał Legionistów, którzy dzięki tej znanej dziś grze zespołowej przetrwali okres niewoli.