Jak co poniedziałek, zapraszamy na analizę zeszłotygodniowych cen metali szlachetnych, występujących w katalizatorach samochodowych. Jakie wieści mamy dzisiaj dla Was? Czy i tym razem notowania pierwiastków szlachetnych przez znaczną część tygodnia leciały w dół?
W przypadku platyny niestety tak. Wykres przez cały opisywany okres z wyjątkiem wtorku, wskazywał spadek kursu. W piątek 10 maja, cena za uncję wynosiła 868 USD. Już dwa dni później, po weekendzie, wartość ta zmniejszyła się do 855 USD. Jedynym pozytywnym akcentem tygodnia był wtorkowy wzrost, jednak nie był on spektakularny i wyniósł niecałe 3 dolary. Po tym, niestety cena zaczęła się zmniejszać i w piątek, 17 maja kurs wyniósł 818 USD/uncję. Średnia wartość uncji tego tygodnia wyniosła 847 USD.
W przypadku palladu, sytuacja ma się nieco inaczej. Tu co prawda przez dwa dni mogliśmy obserwować tendencję wzrostową, jednak i to nie pomogło w ostatecznym rozrachunku. 10 maja, tydzień rozpoczął się od kursu 1 348 USD/uncję. Przez weekend, wartość ta bardzo mocno spadła do 1 317 USD/uncję, czyli o ponad 30 dolarów w ciągu dwóch dni. Wtorek i środa były miła odmianą w postaci wzrostu ceny palladu, jednak wartość jaką pierwiastek osiągnął w środę wyniosła tylko 1 336 USD/uncję ,a na dodatek w czwartek i piątek mieliśmy do czynienia z kolejnymi spadkami w cenie. Finalnie, pallad kosztował końcem tygodnia 1 308 USD/uncję. Różnica tygodniowa była dość duża i wyniosła 40 USD/uncję.
Także jeśli chodzi o rod, nie mamy dla Was dobrych wieści. Przez cały opisywany okres, mieliśmy do czynienia ze stałym spadkiem w notowaniach. Początkowo, 10 maja, uncja rodu warta była 2 700 USD. Do 14 maja osiągnęła wartość 2 670 USD, a w trakcie kolejnych trzech dni, cena obniżyła się do 2 620 USD/uncję. Ostatni raz taką wartość obserwowaliśmy w połowie kwietnia.
Złoto, jeszcze na początku tygodnia rosło w siłę. Od piątku do poniedziałku zwiększyło swoją cenę o 14 dolarów za uncję. Po osiągnięciu wartości 1 300 USD/uncję w poniedziałek, zaczęło systematycznie obniżać wartość. Najpierw łagodnie,do 1 297 USD/uncję, później różnica była już bardziej odczuwalna. Linia wykresu konsekwentnie wskazywała coraz mniejszą cenę, by ostatecznie osiągnąć wartość 1 277 USD/uncję.
Jeśli chodzi o srebro – tu dość nietypowa sytuacja. Aż do środy, 15 maja cena uncji niemalże stała w miejscu, a następnie sporo straciła na wartości w ciągu dwóch dni. Kurs z jakim kończył się ten tydzień, wyniósł 14,39 USD/uncję.
Po aktualne notowania metali szlachetnych, zapraszamy na naszą stronę, do zakładki „Kursy giełdowe„. Znajdziecie tu również cennik zużytych katalizatorów samochodowych.