Zapraszamy serdecznie na tygodniową analizę cen metali szlachetnych. Ostatnia sytuacja na światowej giełdzie przyzwyczaiła nas już nieco do spadków w kursach. Czy i tym razem nie mamy co liczyć na optymistyczny akcent naszego podsumowania?
Przekonajmy się!
W dniach 24-31 maja, cena platyny spadła o nieco ponad 13 dolarów/uncję. Wydaje się, że nie jest to duża różnica. Niestety, jeśli pod uwagę weźmiemy, że w trakcie następnych kilku tygodni trend ten będzie się utrzymywać, to za parę miesięcy różnica będzie ogromna. Maksymalna cena jaką platyna osiągnęła w zeszłym tygodniu, wyniosła 809 USD/uncję. Po jej osiągnięciu nastąpiło dwudniowe załamanie. W trakcie dwóch dni uncja straciła na wartości 16 dolarów za uncję. Pomimo chwilowego, jednodniowego wzrostu, kurs nie uległ znaczącej poprawie. Średnia w ostatnim tygodniu wyniosła około 798 USD/uncję. To o 36 dolarów mniej niż średnia z całego maja. Nie brzmi to optymistycznie.
Wydawałoby się, że korzystniej kształtują się notowania palladu. Tu, od początku tygodnia linia pięła się mocno do góry. Zaczęło się od kursu 1 327 USD/uncję. Następnie, aż do czwartku mogliśmy obserwować dość duży wzrost, dzięki któremu metal ten uzyskał wartość 1 366 USD/uncję. Radość jednak nie trwała długo, ponieważ, spadek ceny jaki nastąpił końcem tygodnia, spowodował, że pallad uzyskał ostatecznie cenę niższą niż początkowa – 1 324 USD/uncję.
Jeśli chodzi o rod, to w tym tygodniu nie możemy narzekać. Co prawda cena początkowo stała w miejscu na poziomie 2 600 USD/uncję, jednak już 29 maja zaczęła szybko przybierać na wartości i już 31 maja uncja rodu kosztowała 2 650 USD/uncję. Po ostatnich kilku tygodniach pełnych strat, w końcu widzimy światełko w tunelu i nadzieję, że sytuacja ulegnie poprawie.
Również złoto dało nam w ubiegłym tygodniu powody do radości. Cena początkowa wyniosła 1 284 USD/uncję. Pomimo drobnego spadku w kursie, który miał miejsce we wtorek, ogólny wydźwięk zeszłego tygodnia jest pozytywny. Cena od środy do piątku wzrosła o 26 USD/uncję i wyniosła pod koniec opisywanego okresu 1 305 USD/uncję. Jak widać, do wartości z lutego jednak jeszcze sporo brakuje.
Interesująco przedstawiają się zeszłotygodniowe zmiany w notowaniach srebra. Mimo, że finalnie zmiana w trakcie tygodnia wyniosła symboliczne 0,01 USD/uncję, to w obrębie tych kilku dni dużo się działo. Po delikatnym poweekendowym wzroście, przyszedł czas na drastyczny jak na ten pierwiastek spadek kursu do 14,33 USD/uncję. Różnica ta została praktycznie wyrównana przez równie duży wzrost notowań.
Kurs USD/PLN, najmniejszą wartość osiągnął początkiem tygodnia -3,824, największą z kolei w środę, 29 maja – 3,863.
Aktualne kursy metali szlachetnych znajdziecie w naszej zakładce „Kursy giełdowe„.
Zapraszamy za tydzień na nową analizę!