Logo

Jak kształtować postawę proekologiczną wśród młodzieży? - Unimetal Recycling

lip 26 2019
Joanna Majcherczyk 0 Komentarzy

Wielu młodym ludziom dbanie o ekologie kojarzy się z czymś mozolnym, wymagającym poświęceń i posiadania mnóstwa wolnego czasu.

Nie ma się co dziwić, jeśli dla większości ekologia kojarzy się akcjami protestacyjnymi na rzecz obrony praw zwierząt i ekologii. Jak zatem zachęcić i uświadomić młodą społeczność, że działania na rzecz ochrony środowiska to także niewielkie zmiany nawyków?

Postaramy się przytoczyć kilka przykładów na to w jaki sposób zmieniać światopogląd młodzieży w temacie ekologii.

  1. DZIAŁANIA W PLACÓWKACH SZKOLNO-WYCHOWAWCZYCH

Działania na rzecz budowania postawy proekologicznej najczęściej rozpoczyna się od najmłodszych lat w przedszkolach i szkołach. Jest to jeden z prostszych sposobów na to, by dotrzeć do większego grona osób i rozpocząć naukę na temat ekologii na szeroką skalę.

Głównym zadaniem takich zajęć tematycznych jest przyswojenie wiedzy ekologicznej, uświadomienie młodym ludziom w jaki sposób każdy z nas może przyczynić się do poprawy stanu naszego środowiska oraz jakie są i mogą w dalszym ciągu nastąpić skutki niekonsekwentnych działań. Cieszymy się, że placówki edukacyjne są mocno ukierunkowane na budowanie świadomości młodych ludzi na temat ekologii.

  1. ZMIANA NAWYKÓW W GOSPODARSTWIE DOMOWYM

„Czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci”. Nawiązując do tego powiedzenia warto zdać sobie sprawę, że najważniejsze jest to w jaki sposób my, osoby starsze, dajemy przykład młodemu pokoleniu. Tak naprawdę nasza postawa, nasze wartości, oraz nasze działania są duplikowane przez osoby, które na co dzień spędzają z nami najwięcej czasu. Według Teorii społecznego uczenia się Bandury, dzieci uczą się poprzez obserwację. Jesteśmy zatem w stanie dając dobry przykład, wiele ich nauczyć w tej kwestii.

Wystarczą drobne gesty, by przyczynić do poprawy jakości życia na naszej planecie.

Oto kilka z nich:

– wyłączanie światła oraz urządzeń multimedialnych w pomieszczeniach, w których zwyczajnie nikogo nie ma i nikt z nich nie korzysta. Pod tym punktem warto zdać sobie sprawę, że takie działania nie tylko będą miały pozytywny wpływ na środowisko, ale również na poprawę budżetu domowego,

– zakręcanie wody podczas mycia zębów i włosów. Na dobrą sprawę nie ma konieczności, aby woda podczas tych czynności „lała się strumieniami”. Starajmy się zwracać uwagę na sposób korzystania z wody i wprowadzajmy w życie dobre nawyki,

– korzystanie z prysznica zamiast kąpieli. Ten zamiennik posłuży nie tylko naszej planecie, ale również pozytywnie wpłynie na zdrowie i wygląd naszej skóry. Kąpiel wysusza, przez co skóra szybciej się starzeje, zimny prysznic pozytywnie wpływa na krążenie krwi oraz jędrność skóry.

– wyjmowanie z gniazdek elektrycznych ładowarek oraz zasilaczy komputera. Pamiętajmy o tym by wyłączać zasilacze z gniazda. Ładowarki, mimo, że nie użytkowane nadal pobierają prąd. Z punktu widzenia jednej ładowarki nie ma to większego znaczenia, jednak biorąc pod uwagę ogół społeczności ma to ogromny sens, dlatego warto się do tego przyczynić

– segregowanie odpadów. Na niektórych można nawet dorobić dlatego warto sprawdzić, gdzie można skorzystać ze skupów i oddać surowce do recyclingu. Takie działania nie tylko będą wspierać nasze otoczenie, ale pozwolą na dodatkowy zastrzyk gotówki

 

  1. ZACHĘCANIE DO AKTYWNEGO SPĘDZANIA CZASU NA ŚWIEŻYM POWIETRZU, WYCIECZKI KRAJOZNAWCZE I ZAGRANICZNE

Aktywne spędzanie czasu sprzyja rozwijaniu poczucia piękna, wrażliwości i poszanowania przyrody. W naszym kraju istnieje wiele ciekawych i wartych obejrzenia miejsc.

Szukając pomysłu  na rodzinną wycieczkę warto zwrócić uwagę na okoliczne:

-Parki Narodowe,

– Rezerwaty przyrody

-Ogrody Zoologiczne

Jest to świetna okazja nie tylko do rozwinięcia wrażliwości na otaczającą nas przyrodę, ale również super forma spędzenia aktywnie czasu wśród grona najbliższych

 

  1. PROPAGOWANIE ZDROWEGO I EKOLOGICZNEGO STYLU ŻYCIA W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH

Wiele osób ze świata show- biznesu zaangażowało się w pracę nad propagowaniem ekologicznej postawy wśród społeczeństwa, wszystkie te osoby można zobaczyć nie tylko na ekranie telewizora, ale również w mediach społecznościowych – to właśnie tam znajdziemy największe skupisko młodzieży.

Chyba nie ma lepszej formy na dotarcie do świadomości młodego człowieka na temat konieczności dbania o naszą planetę, jak właśnie social media.

Choć od dłuższego czasu panuje trend na zdrowy tryb życia i internauci często dzielą się swoimi poczynaniami w tym temacie, to jednak rzadko się zdarza, że pojawiają się tam informacje na temat zdrowia pod kątem dbałości o czyste środowisko. Warto dzielić się swoimi relacjami ze wszelkich wycieczek, budując tym samym świadomość na temat otaczającego nas piękna, wykorzystujmy #hashtagi do tego, by poszerzyć zasięg dotarcia do młodych ludzi, dzielmy się relacjami z uczestnictwa w akcjach na rzecz najbliższego otoczenia, mówmy o praktycznych gestach, które będą miały odzwierciedlenie w zmianach otaczającego nas świata.

Przykładem akcji, która przykuła uwagę rzeszy młodych internautów jest wyzwanie #trashchallenge. Ludzie na całym świecie postanowili „pobrudzić sobie rączki” i podzielić się zdjęciami przed i po posprzątaniu danego terenu. Bardzo fajna inicjatywa, którą oczywiście popieramy.

 

  1. ANGAŻOWANIE MŁODZIEŻY DO UCZESTNICTWA W AKCJE NA RZECZ NAJBLIŻSZEGO OTOCZENIA

Oprócz wyzwania #trashchallenge o którym wspominaliśmy w puncie powyżej, warto też skupić się na lokalnych akcjach na które można zachęcić młodzież do wzięcia udziału.

Często w szkołach pojawiają się akcje typu „sprzątanie świata”, które jest realizowane w ramach zajęć lekcyjnych. W ubiegłych miesiącach wraz z „projekt mały mostek” również braliśmy udział w tego typu działaniach, zachęcając tym samym młodą społeczność do wsparcia w działaniach na rzecz środowiska. Ważnym aspektem jest również współpraca z lokalnymi szkołami i prowadzenie szkoleń z zakresu ekologii dla młodych uczniów. W kwietniu tego roku wsparliśmy akcję aktywnego spędzania czasu pod patronatem Miejskiej Biblioteki Publicznej o nazwie „ Gwiaździste sprzątanie Chrzanowa”. Jeśli chcielibyście dołączyć do nas w kolejnych akcjach to zapraszamy do obserwowania naszej strony internetowej i profilu na facebooku.

Podsumowując –  chcąc zmienić świat, należy zmiany zaczynać od siebie. Dlatego bądźmy wzorami do naśladowania dla młodego pokolenie i własnymi wartościami i gestami kształtujmy proekologiczną postawę wśród młodego społeczeństwa.

Tags: ekologia wśród młodzieży, jak kształtować postawę proekologiczną, jak kształtować postawę proekologiczną wśród młodzieży, młodzież a ekologia, postawa eko, postawa proekologiczna, świadomość ekologiczna

Plastikowe drogi

Poprzedni wpis

Analiza cen metali szlachetnych (19.07.2019 – 26.07.2019)

Następny wpis

Prezes Zarządu

Grzegorz Palka
tel.: +48 660 988 550
gpalka@unimetalrecycling.pl

Skup i wycena detaliczna – do 100 sztuk

zadzwoń pod numer +48 600 600 188

lub znajdź kontakt do najbliższego partnera na stronie.

Dział skupu i wyceny hurtowej – TERAZ OD 100 sztuk

Ewa Dębiec/Wojciech Gwiżdż – kontakt międzynarodowy dla firm
tel.: +48 881 500 351
edebiec@unimetalrecycling.pl
wgwizdz@unimetalrecycling.pl

Dział Transportu

Ewa Dębiec/Wojciech Gwiżdż
tel.: +48 881 500 351
edebiec@unimetalrecycling.pl
wgwizdz@unimetalrecycling.pl

 

Dział ochrony środowiska

Dariusz Zajdel
Specjalista ds. ochrony środowiska
tel:+48 733 750 419
dzajdel@unimetalrecycling.pl

 

Dział Human Resources

Ewa Jurkowska
HR Business Partner

tel.: +48 578 178 800
ejurkowska@unimetalrecycling.pl

Obsługa techniczna Catalog

Marcin Kur
tel.: +48 730 016 017
mkur@unimetalrecycling.pl

Dział Marketingu

Joanna Majcherczyk
Kierownik działu marketingu

tel.: +48 733 755 428
jmajcherczyk@unimetalrecycling.pl

Agata Krycha
Specjalista ds.marketingu

tel.: +48 535419344
akrycha@unimetalrecycling.pl

 

Copyright 2025 - unimetalrecycling.pl

MANT - marketing internetowy