Co wydarzyło się na giełdzie metali szlachetnych w ubiegłym tygodniu? Czy ostatnie dni były bardziej łaskawe dla platyny, palladu i rodu, czyli metali, które powszechnie wykorzystywane są w produkcji katalizatorów?
Ostatnio pisaliśmy, że notowania platyny (26.07.2019 – 02.08.2019) nie kształtują się najkorzystniej dla zainteresowanych.Tym razem nieco odbiła się od wspomnianego dołka. 2 sierpnia, tydzień zaczął się wartością 845 USD/uncję. Już po weekendzie, uncja warta była o 13 dolarów więcej. We wtorek, kurs nieco zmniejszył wartość i mogliśmy obserwować cenę 855 USD/uncję, choć ten stan rzeczy nie trwał długo. Już następnego dnia, cena platyny poszybowała i w czwartek, 8 sierpnia, wynosiła już 868 USD/uncję. Niewielki, piątkowy spadek doprowadził do finalnej kwoty 864 USD/uncję pod koniec tygodnia.
Notowania palladu ostatnimi czasy nie prezentowały się optymistycznie. Poprzednim razem, cena uncji tego pierwiastka, zeszła z wartości 1 558 USD, do zaledwie 1 379 USD. W ostatnich kilku dniach, pallad próbował po tak drastycznym spadku, wrócić do dawnej świetności. Niestety, maksymalna wartość jaką osiągnął, wyniosła 1 443 USD/uncję, w dniu 5 sierpnia. To wszystko na co mogliśmy tym razem liczyć. Zaraz po osiągnięciu swojego maksimum, znów mocno stracił na wartości. W środę uncja kosztowała już 1 412 USD. Do końca tygodnia, kurs pozostał na podobnym poziomie.
W przypadku rodu, ostatnio nie mieliśmy dla Was dobrych informacji. Tym razem, kurs mocno się podniósł. Po krótkim okresie stagnacji, który trwał od początku omawianego okresu, do 5 sierpnia, cena zaczęła wzrastać. Najpierw powoli, do kwoty 3 365 USD/uncję. Następnie do wartości 3 445 USD/uncję. Z tą kwotą zakończył się tydzień.
Złoto w wyjątkowo dobrej kondycji. Cena przez większość tygodnia rosła, a pod koniec tygodnia ustabilizowała się. Punktem wyjścia była wartość 1 453 USD/uncję. W środę, uncja warta była już 1 513 USD. Sytuacja idzie zatem w dobrą stronę. Cena końcowa była nieco mniejsza i wynosiła 1 508 USD/uncję. Średnia wartość to 1 491 USD/uncję. Tak wysokiej ceny nie notowano od wielu lat. Sytuacja ta spowodowana jest lękiem inwestorów przed recesją. Stąd właśnie wziął się popyt na bezpieczne aktywa, takie jak złoto. Wartość 1 500, złoto przekroczyło po raz pierwszy od kwietnia 2013 r. Wzrost utrzymuje się także w przypadku srebra. W środę mogliśmy obserwować najwyższy od czerwca 2018 r. kurs wynoszący 17,30 USD/uncję.
Zapraszamy do śledzenia aktualnych kursów giełdowych i wynikających z nich cen zużytych katalizatorów.