Autor : Monika Partyka, Dyrektor Laboratorium UNILAB w Unimetal Recycling
Unimetal Recycling Sp. z o.o. na rynku globalnym kojarzy się praktycznie wyłącznie z odzyskiem pierwiastków szlachetnych z katalizatorów samochodowych. Jest to główna działalność Firmy, która od prawie 20 lat zajmuje się skupem i przetwórstwem katalizatorów samochodowych, pozyskując katalizatory z rdzeniami ceramicznymi, metalowymi oraz monolity ceramiczne zarówno w całości, w proszku jak i w kawałkach.
Jednakże warto wspomnieć, że od roku w siedzibie Firmy w Trzebini – oprócz laboratorium zajmującego się badaniami pierwiastków w próbkach katalizatorów – działa również laboratorium UNILAB, zajmujące się szerszym spektrum badań i analiz.
W laboratorium UNILAB wdrożony jest Zintegrowany System Zarządzania Jakością oparty o wymagania norm PN-EN ISO/IEC 17025:2018 (Ogólne wymagania dotyczące kompetencji laboratoriów badawczych i wzorcujących), PN-EN ISO 9001:2015 (Systemy zarządzania jakością – Wymagania) Farmaceutycznego Systemu Jakości opisanego w wytycznych GMP oraz odpowiednich aktach prawnych krajowych i międzynarodowych. UNILAB jest posiadaczem Zezwolenia na wytwarzanie wydanego przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego, a w chwili obecnej laboratorium poczyniło również kolejne kroki związane z otrzymaniem zezwolenia na pracę z substancjami kontrolowanymi czyli na przykład środkami odurzającymi czy psychotropowymi.
Laboratorium wyposażone jest – oprócz podstawowego sprzętu laboratoryjnego – również w kilka innych ważnych urządzeń analitycznych, które pozwalają na rozszerzenie portfolio wykonywanych oznaczeń.
Jednym z takich urządzeń jest spektrometr mas sprzężony z plazmą wzbudzaną indukcyjnie (ICP-MS). Wykorzystanie tego urządzenia pozwala na wykonywanie badań zawartości pierwiastków w próbkach o różnych matrycach – w próbkach środowiskowych, wyrobach kosmetycznych, produktach farmaceutycznych, suplementach diety oraz produktach żywnościowych. Dzięki zastosowaniu spektrometru mas sprzężonego z plazmą wzbudzaną indukcyjnie możliwe jest oznaczenie zawartości praktycznie wszystkich metali, łącznie z rtęcią na niskich i bardzo niskich poziomach stężeń. Wykorzystanie ICP-MS pozwala na spełnienie wymagań analitycznych, związanych z oznaczaniem pierwiastków w materiałach wyjściowych do produktów farmaceutycznych, w substancjach czynnych i pomocniczych oraz w samych produktach końcowych, spełniając wymagania Międzynarodowej Rady Harmonizacji Wymagań Technicznych dla Rejestracji Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (ICH – The International Conference on Harmonisation of Technical Requirements for Registration of Pharmaceuticals for Human Use).
W większości przypadków konieczne jest odpowiednie przygotowanie próbek do oznaczeń. W laboratorium UNILAB wykorzystywanym do tego celu urządzeniem jest całkowicie zautomatyzowany wielostanowiskowy mineralizator mikrofalowy, pozwalający na przyspieszenie procesu roztwarzania próbek, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz powtarzalnego i precyzyjnego przygotowania próbek.
Kolejnym aparatem jest chromatograf gazowy sprzężony z detektorem płomieniowo-jonizacyjnym oraz przystawką do analizy fazy nadpowierzchniowej (określany akronimem HS-GC-FID). Technika chromatografii gazowej pozwala na jakościowe i ilościowe określenie składu mieszanin. Jest powszechnie wykorzystywana do badania zawartości składników lotnych w produktach farmaceutycznych, pozwalając na przykład na badania zawartości pozostałości rozpuszczalników w substancjach czynnych i materiałach pomocniczych oraz w produktach końcowych. W laboratorium UNILAB wykorzystujemy ten układ również do badania pozostałości lotnych rozpuszczalników w klejach, nikotyny w wyrobach tytoniowych oraz BTEX w wyrobach kosmetycznych czy wodzie przeznaczonej do spożycia przez ludzi i innych typach wód, łącznie z wodą opadową i spływną.
Na wyposażeniu laboratorium UNILAB są również dwa układy pozwalające na wykonanie oznaczeń przy wykorzystaniu techniki chromatografii cieczowej. Są to układy wyposażone w detektor fotodiodowy (DAD, PDA), detektor spektrofotometryczny (UV-Vis), detektor refraktometryczny (RI) oraz spektrometr mas (MS). Sprzężenie techniki chromatografii cieczowej, działającej jako wysokosprawna lub ultrasprawna chromatografia cieczowa z różnymi typami detekcji pozwala na znaczne rozszerzenie możliwości analitycznych oraz szerokie możliwości oznaczania analitów w najrozmaitszych matrycach. Pozwala przykładowo na oznaczanie zawartości parabenów w wyrobach kosmetycznych i produktach chemii gospodarczej, na oznaczanie zawartości cukrów w artykułach spożywczych oraz produktach farmaceutycznych, na zbadanie zawartości kofeiny, substancji dodatkowych i substancji słodzących w suplementach diety, czy też na analizę i identyfikację obecności składników głównych oraz zanieczyszczeń, nawet zanieczyszczeń nieznanych w artykułach i wyrobach różnych gałęzi przemysłu spożywczego, farmaceutycznego czy kosmetycznego.
Podczas pracy w laboratorium UNILAB wykorzystywane są metodyki oparte na wytycznych zawartych w normach branżowych, polskich czy międzynarodowych, a także metodyki opisane w farmakopeach (europejskiej, polskiej czy innych farmakopeach narodowych). Użycie odpowiednich procedur, związanych z transferem metodyk oraz potwierdzeniem przydatności posiadanych systemów, możliwe jest wykonanie wielu analiz, których zakres uzależniony jest wyłącznie od potrzeb Klientów.
Laboratorium opracowuje również własne procedury badawcze, przeprowadzając następnie ich walidację, a tym samym potwierdzając przydatność stosowania. Opracowania metod pracownicy Laboratorium dokonują zarówno w zakresie potrzeb własnych, jak również świadcząc usługi zewnętrzne, na zlecenia zainteresowanych Klientów, prowadząc odpowiednie procesy transferowe do Laboratorium Zleceniodawcy.
Tak więc – Firma Unimetal Recycling Sp. z o.o – to nie tylko katalizatory. To również laboratorium UNILAB gdzie połączenie wykwalifikowanego oraz doświadczonego personelu z najnowocześniejszymi urządzeniami, daje szeroki wachlarz możliwości świadczonych usług. Wysokie standardy oraz jakość zostały potwierdzone między innymi zezwoleniem na wytwarzanie, wydanym przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego.