Rozwój cywilizacji osiągnął tak wysoki poziom, w którym możliwe jest zastosowanie rozwoju zrównoważonego. Taki rozwój najprościej mówiąc, oznacza zaspokojenie potrzeb i umożliwienie rozwoju społecznego, ekonomicznego, gospodarczego oraz przemysłowego obecnego pokolenia, bez umniejszania szans kolejnym generacjom na ich zaspokojenie. Warunkiem jest zachowanie przy tym równowagi oraz trwałości podstawowych procesów przyrodniczych.
To pojęcie choć dla wielu jeszcze mało znane, zyskało rangę na tyle poważną, by zostać wpisaną do Konstytucji RP.
Dla zrozumienia czym tak naprawdę jest zrównoważony rozwój kluczowe są trzy pojęcia:
- koncepcja podstawowych potrzeb,
- idea ograniczonych możliwości,
- wytrzymałość światowego ekosystemu.
Rozwijając te trzy zagadnienia nie może umknąć nam fakt, że jedną z potrzeb obecnego społeczeństwa jest możliwość swobodnego przemieszczania się. Konieczność posiadania samochodu lub też możliwość korzystania z innych środków transportu powoduje, że popyt motoryzacyjny sukcesywnie wpływa na rozwój przemysłowy.
Produkcja wszelkich środków transportu bazuje na wykorzystywaniu metali szlachetnych – platyny, palladu i rodu, które są użyte do produkcji katalizatorów. Ich zadaniem jest zmniejszenie przedostawania się szkodliwych substancji do atmosfery podczas procesu spalania paliwa. Jednak wydobycie tych surowców wiąże się z dużym nakładem energii, zanieczyszczeniem środowiska oraz zużyciem ich ograniczonych zasobów na naszej planecie.
Z tej właśnie przyczyny nasza branża wykorzystuje zrównoważony rozwój do tego, by pozyskać naturalne zasoby platynowców poprzez wtórne przetwórstwo zużytych katalizatorów.
Recycling reaktorów katalitycznych jest działaniem proekologicznym, które przyczynia się do :
- ochrony zasobów naturalnych metali szlachetnych,
- odciążania składowisk odpadowych,
- redukcji zanieczyszczeń oraz zmniejszenia nakładów energii podczas procesu wydobycia
i to co jest zgodne z definicją zrównoważonego rozwoju:
- nie obniża szans na korzystanie z zasobów naturalnych platynowców przez kolejne pokolenia.
Jak widać rozwój przemysłowy może iść w parze z ochroną tego co dla nas (i dla przyszłych pokoleń) cenne. Mamy nadzieje, że nasze proekologiczne działania zainspirują innych do tego, by czerpać z tego pojęcia jak najwięcej korzyści – nie tylko dla siebie, ale również dla ogółu społeczeństwa.