Zapraszamy na pierwszą w maju analizę cen metali szlachetnych. Czy w ostatnim tygodniu notowania platyny, palladu i rodu uległy poprawie? Czy sytuacja była bardziej korzystna niż ostatnim razem? Spójrzmy zatem na ceny wybranych surowców w dniach 1-8 maja 2020 r.
Kurs platyny właściwie przez zdecydowaną większość tygodnia rósł. Wyjątkiem była jedynie środa. Zacznijmy jednak od początku. 1 maja 2020 r. uncja platyny kosztowała 779 USD. W poniedziałek i wtorek obserwowaliśmy wzrost ceny do wartości 782 USD. 6 maja miał miejsce wspomniany już spadek, za sprawą którego uncja potaniała do 763 USD (spadek o niecałe 20 USD/uncję). Na szczęście już od następnego dnia wartość zaczęła wzrastać. Najpierw do 781 USD/uncję, a w piątek platyna osiągnęła finalnie wartość 791 USD/uncję. Oznacza to tygodniowy wzrost o 12 USD. Nawet jeśli nie jest to duża różnica, to ważne, że sytuacja zmienia się i idzie w dobrym kierunku.
W nieco gorszej sytuacji znalazł się pallad. Tu, w dniach 1-6 maja mogliśmy obserwować spadek wartości. Metal ten rozpoczął analizowany okres, od wartości 1 870 USD/uncję. W ciągu tych kilku dni, uncja obniżyła swą wartość do 1 762 USD/uncję (spadek o 108 USD – 5.78%). W czwartek nastąpił jednak zwrot akcji i pallad zaczął na powrót zyskiwać. W piątek tendencja ta została podtrzymana i tydzień zakończył się z ceną 1 850 USD/uncję.
Sytuacja rodu w ostatnim tygodniu była wyjątkowo stabilna. W dniach 1-5 maja, linia wykresu wskazywała nieprzerwanie wartość 3 700 USD/uncję. Z 5-ego na 6-ty maja obniżyła się jednak do poziomu 3 500 USD/uncję i na tym poziomie pozostała aż do końca tygodnia.
Dość dynamicznie zmieniały się ceny złota. Metal ten najpierw nieznacznie zwiększył swoją wartość początkiem tygodnia (wzrost o 4 USD do ceny 1 714 USD/uncję), następnie 6 maja w środę nastąpił gwałtowny spadek ceny do 1 686 USD/uncję. Była to minimalna tygodniowa wartość, po osiągnięciu której złoto już następnego dnia wystrzeliło w górę, osiągając maksimum tygodniowe, równe 1 727 USD/uncję. Niestety sytuacja kruszcu uległa w piątek pogorszeniu i tydzień ostatecznie zamknięty został z ceną 1 705 USD/uncję.
Ostatnie wzrosty zainteresowania złotem wywołane są widocznym załamaniem gospodarczym. W takich sytuacjach uwaga inwestorów zawsze kieruje się na bezpieczne aktywa takie jak dolar amerykański, obligacje rządu Stanów Zjednoczonych i złoto. Za ostatnie wzrosty w cenie złota odpowiadają inwestycje poczynione przez Fundusze ETF.
Pomimo drobnych zawirowań, które miały miejsce początkiem tygodnia, srebro zwiększyło swą wartość. Wzrost wyniósł 0,73 USD i 8 maja uncja warta była 15,76 USD.
Zapraszamy na kolejne podsumowania sytuacji na rynku metali szlachetnych! Na naszej stronie możecie Państwo także obserwować aktualne kursy.