Zwieńczeniem każdej transakcji w Unimetal Recycling jest zawsze przekazanie próbki reprezentacyjnej oraz kompletu dokumentów, do których należą:
- Umowa współpracy i dokumenty związane z polityką ochrony danych osobowych (RODO) – jeśli gościmy Kontrahenta po raz pierwszy w naszej firmie;
- Lista katalizatorów i raport z kalkulacji – w przypadku wyliczenia na sztuki;
- Wykaz ilościowy pierwiastków chemicznych zawartych w dostarczonym materiale i wycenę materiału na podstawie tego wykazu – w przypadku wyciętego monolitu;
- Raport podsumowujący, na podstawie którego Klient wystawia fakturę;
- Karta Przekazania Odpadów (KPO), a przy transakcjach zagranicznych dokument Annex 7;
- Potwierdzenie przelewu;
Dokumentem, który zawsze wzbudza żywe zainteresowanie naszych Klientów, gdy po raz pierwszy mają z nim styczność, jest wykaz ilościowy pierwiastków chemicznych, który wystawiamy w postaci Karty wyników złomu monolitu ceramicznego.
Aby przybliżyć Państwu sposób prezentowania uzyskanych wyników, zamieszczamy poniższy przykład – kartę sporządzoną dla modelu z oznaczeniem FCFE4.
Aby móc określić jego wartość i wprowadzić model do aplikacji CatCatalog, najpierw wykonaliśmy analizę z użyciem spektrometru, by za pomocą techniki XRF sprawdzić zawartość kluczowych dla nas pierwiastków szlachetnych – platyny (Pt), palladu (Pd) oraz rodu (Rh). W karcie widnieją podstawowe informacje dotyczące modelu – waga brutto, netto, waga zanieczyszczeń oraz waga samego monolitu – są one ujmowane w kilogramach, których powszechnie używamy w życiu codziennym.
Wynik, który najbardziej interesuje – czyli zawartość konkretnego pierwiastka w badanym monolicie podawana jest na trzy sposoby:
- w procentach [%]
- w gramach/kilogram [g/kg]
- w częściach na milion [ppm]
Do wyliczenia rzeczywistej ilości platyny w danym modelu potrzebujemy zatem informacji o masie samego monolitu, wysyconego metalami szlachetnymi. Informacje przedstawione w niniejszym artykule dotyczą obliczenia zawartości platyny. Warto jednak pamiętać, że w identyczny sposób dokonujemy wyliczenia w przypadkach pozostałych pierwiastków.
W przypadku katalizatora FCFE4, waga monolitu wynosi 0,62 kg – ta wartość posłuży nam do dalszych obliczeń.
Niezależnie od tego, w której jednostce wyrażony zostanie wynik, będzie on taki sam.
Przejdźmy zatem do obliczeń:
- oznaczenie wyrażone w procentach [%] – w przypadku platyny wynosi ono 0,1109%, – z definicji oznacza to, że w 100 gramach monolitu, znajdowałoby się 0,1109 g platyny. Wobec tego, wykorzystując odpowiednie równania, możemy dowiedzieć się, że w 0,62 kg, czyli w 620 g, znajdziemy 0,688 g platyny. Wynik ten uzyskaliśmy w następujący sposób:
- oznaczenie wyrażone w gramach na kilogram [g/kg] – tu od razu otrzymujemy podobną informację jak w pierwszej sytuacji – wynik 1,109 g/kg mówi nam, że w 1 kg przebadanego monolitu z katalizatora FCFE4, znaleźlibyśmy 1,109 g platyny. W 0,62 kg monolitu, znajdziemy zatem 0,688 g platyny.
- oznaczenie wyrażone w ppm – jednostka ta w tłumaczeniu z „parts per million” oznacza liczbę części na milion. Wartość 1109 ppm, mówi nam, że w 1 000 000 gramów, znalazłoby się 1109 gram platyny. Tu również łatwo policzyć, że w 1 000 g, czyli w jednym kilogramie znajdziemy 1,109 gram pierwiastka, a co za tym idzie w 0,62 kg, znajdzie się 0,688 g platyny.
Jak widać na powyższym przykładzie, wyniki opisane w jednostkach, z których standardowo korzysta się w analizach laboratoryjnych są stosunkowo proste w interpretacji. Wystarczy mały, podręczny kalkulator lub arkusz kalkulacyjny, by łatwo dokonać weryfikacji poprawności naszych obliczeń. Oczywiście wszystkie wyliczenia otrzymują Państwo od nas.
Rzeczywiste wartości platyny, palladu i rodu są sumowane w raportach z wyliczeń i i po uzyskaniu konkretnych wartości, oblicza się konkretną wartość na podstawie aktualnych kursów giełdowych KITCO. Są one wyrażone w uncjach, a nie w gramach. Na temat tej jednostki przygotujemy jednak oddzielny artykuł.
Zapraszamy do obserwowania naszego bloga, gdzie znajdą Państwo informacje na temat codziennej pracy skupu katalizatorów i procedur jakie są standardowo stosowane.