Mamy przyjemność poinformować, że prezes naszej spółki, Kamil Saługa, od 16 grudnia 2019 roku jest członkiem Grupy Roboczej ds. krajowej inteligentnej specjalizacji – Gospodarka o obiegu zamkniętym – woda, surowce kopalne, odpady przy Ministerstwie Rozwoju w Warszawie
Pani Dyrektor, Beata Lubos z Ministerstwa Rozwoju wręczyła powołania członkom Grupy Roboczej.
Krajowa Inteligentna Specjalizacja Gospodarka o Obiegu Zamkniętym (KIS GOZ) – wskazuje preferencyjne obszary wsparcia prac badawczych, rozwojowych i innowacyjnych (B+R+I), służące transformacji polskiej gospodarki, w kierunku modelu gospodarki o obiegu zamkniętym. Zmiana ta wiąże się nie tylko z innowacjami technologicznymi i produktowymi, ale także nowymi rozwiązaniami, w tym systemowymi, legislacyjnymi, organizacyjnymi, finansowymi i edukacyjnymi, uwzględniając łańcuch wartości i wszystkich interesariuszy.
Grupy Robocze ds. krajowych inteligentnych specjalizacji są gremiami powołanymi przez Ministerstwo Rozwoju (MR) MR), wspierającymi funkcjonowanie procesu przedsiębiorczego odkrywania (PPO) oraz system monitorowania Krajowej Inteligentnej Specjalizacji (KIS).
Spotkania GR stanowią forum wymiany opinii, informacji i doświadczeń przedsiębiorców oraz partnerów z otoczenia biznesu i nauki, zaangażowanych w realizację projektów o wspólnej tematyce, a także prowadzących działalność w zakresie danej inteligentnej specjalizacji, określonej w Krajowej Inteligentnej Specjalizacji (KIS).
Skoncentrowanie prac GR na jednej specjalizacji umożliwia pogłębioną analizę obszaru specjalizacji oraz efektywne zaangażowanie w wypracowany przez administrację publiczną proces przedsiębiorczego odkrywania oraz system monitorowania, a także identyfikację potrzeb oraz barier rozwojowych, specyficznych dla poszczególnych specjalizacji.
Pewnie zastanawiacie się Państwo, jaka jest rola i zadania Członków Grupy Roboczej ds. KIS.
Cele Grupy Roboczej:
- Wsparcie prac Komitetu Sterującego ds. KIS w procesie identyfikowania potencjału rozwojowego polskiej gospodarki (m.in. poprzez definiowanie obszarów inteligentnych specjalizacji oraz ich opisów) oraz rekomendowanie działań podejmowanych w ramach systemu wdrażania oraz monitorowania KIS przez podmioty zaangażowane w ten proces.
- Monitorowanie oraz rekomendacje aktualizacji w zakresie określonego potencjału innowacyjnego w obszarze nauki i biznesu na rzecz rozwoju polskiej gospodarki, a także podnoszenia jakości życia społeczeństwa oraz ochrony środowiska naturalnego w oparciu o dostępną wiedzę oraz wyniki analiz i ekspertyz.
- Tworzenie i udział w tworzeniu dokumentów związanych z KIS , takich jak wizje rozwojowe czy mapy drogowe dla poszczególnych specjalizacji, w tym m.in. identyfikacja potrzeb oraz barier rozwojowych w obszarze danej specjalizacji, których uwzględnienie w działaniach podejmowanych w obszarze inteligentnych specjalizacji, przyczyni się do usprawnienia ich rozwoju, a także udział w konsultacjach dokumentów kierunkowych i strategicznych MR.
- Tworzenie rekomendacji eksperckich w sprawach dotyczących polityki przemysłowej, technologicznej i innowacyjnej, celem wsparcia procesu decyzyjnego administracji publicznej w obrębie obszarów działań poszczególnych Grup, w tym m.in. identyfikowanie barier rozwojowych w obszarze KIS.
- Wzmocnienie współpracy z innymi gremiami (m.in. Grupą Konsultacyjną ds. KIS i grupami ad hoc (m.in. Smart Labs) powołanymi w ramach PPO oraz systemu monitorowania KIS w celu zapewnienia spójności działań podejmowanych w obszarach specjalizacji;
Do zadań Grupy Roboczej ds. KIS należą w szczególności:
- Przygotowanie oraz aktualizacja Szczegółowego Opisu KIS, określającego zakres danej inteligentnej specjalizacji (m.in. zgłaszanie postulatów modyfikacji listy i zakresu tematycznego specjalizacji oraz włączanie nowych specjalizacji) i stanowiącego podstawę oceny przez ekspertów zewnętrznych, czy zakres projektu np. badawczo rozwojowego wpisuje się w krajowe inteligentne specjalizacje.
- Określenie wizji rozwojowej/map drogowych poszczególnych inteligentnych specjalizacji, wraz z identyfikacją mierzalnych celów do osiągniecia, w ramach danej inteligentnej specjalizacji, umożliwiających monitorowanie efektów wdrażania owej specjalizacji.
- Udział w tworzeniu innych dokumentów powiązanych z wdrażaniem, monitorowaniem i ewaluacją inteligentnych specjalizacji oraz dokumentów strategicznych związanych z polityką technologiczną, przemysłową i innowacyjną.
- Współpraca z innymi gremiami odpowiedzialnymi za monitorowanie i aktualizację krajowych inteligentnych specjalizacji a także uczestnikami procesu przedsiębiorczego odkrywania (m.in. przedstawicielami regionów, partnerami zagranicznymi, konsultantami ekspertami, przedstawicielami smart labs).
- Identyfikowanie barier rozwojowych danej specjalizacji (w kontekście społeczno- gospodarczym, a także proceduralnym, legislacyjnym) wraz z analizą SWOT.
- Współpraca z Ministerstwem Rozwoju i innymi podmiotami administracji centralnej – także w ramach Grupy Konsultacyjnej – w zakresie usuwania zidentyfikowanych barier oraz dostosowywania dostępnych instrumentów wsparcia do potrzeb rozwojowych, określonych w ramach danej specjalizacji.
- Współpraca przy analizie wyników monitorowania KIS pod kątem stopnia osiągniecia założonych celów oraz wypracowania propozycji ewentualnych działań, usprawniających ich realizację.
- Współpraca z Ministerstwem Rozwoju, instytucjami pośredniczącymi PO IR oraz przedstawicielami instytucji regionalnych odpowiedzialnych za regionalne inteligentne specjalizacje, w celu zapewnienia wymiany informacji i spójnego rozumienia szczegółowych opisów krajowych inteligentnych specjalizacji.
- Zabieranie głosu oraz do dyskusji.
- Przedstawianie opinii reprezentowanych środowisk na posiedzeniach GR ds. KIS oraz przekazywanie ww. środowiskom informacji zwrotnej o działaniach podejmowanych w obszarze KIS.
- Udział w przygotowaniu rocznych sprawozdań GR ds. KIS.
- Wnioskowanie o udzielenie informacji związanych z zagadnieniami, rozpatrywanymi przez Grupę Konsultacyjną, inne GR ds. KIS, określając w uzgodnieniu z Przewodniczącym termin i formę jej udzielenia.
- Wnioskowanie o zaproszenie na posiedzenie osób właściwych ze względu na rozpatrywaną kwestię.
Jeśli macie Państwo swoje uwagi, sugestie czy pomysły dotyczące bieżących problemów z jakimi zmaga się polska gospodarka odpadami, gorąco zachęcamy do kontaktu! Państwa zdanie ma dla nas ogromne znaczenie.