15 maja br., opublikowano Ustawę z dnia 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz. U. 2020 poz. 875).
Praktyczne konsekwencje wynikające z jej wejścia w życie to:
- zmiany w sposobie prowadzenia ewidencji odpadów w systemie BDO;
- przesunięcie terminów składania sprawozdań rocznych oraz terminów obowiązywania decyzji;
- wznowienie biegu terminów postępowań administracyjnych;
Zmiany w sposobie prowadzenia ewidencji odpadów w systemie BDO
Artykuł 26 ustawy znosi obowiązek wprowadzania do systemu BDO ewidencji papierowej, którą prowadzono w okresie przejściowym (do 31 grudnia 2020 r.) Ważne: nie dotyczy to ewidencji papierowej wykonywanej w przypadku wystąpienia awarii systemu BDO. Ponadto, podmioty, które oczekują na wpis do rejestru BDO, mogą prowadzić papierową ewidencję pozostawiając pole na numer BDO puste.
Przesunięcie terminów składania sprawozdań rocznych oraz terminów obowiązywania decyzji
Wejście w życie zapisów ustawy, wiąże się ze zmianą terminów składania takich sprawozdań jak :
- roczne sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami (w zakresie odpadów wytwarzanych, zbieranych i przetwarzanych) za 2019 r. – termin przesunięto do 31 października 2020 r. Nie dotyczy to osób prowadzących stację demontażu pojazdów oraz prowadzącego strzępiarkę – te podmioty powinny złożyć sprawozdanie do dnia 11 września 2020 r.
- sprawozdanie o odebranych odpadach komunalnych, sprawozdanie prowadzących PSZOK-i oraz sprawozdanie o zebranych odpadach komunalnych za rok 2019 – termin przesunięto do 31 sierpnia 2020 r.
- roczne sprawozdanie o produktach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami za rok 2019 – termin przesunięto do 11 września 2020 r.
Ze względu na utrudnienia wywołane pandemią, tj. zaprzestanie prowadzenia kontroli czy ograniczoną ilość pracowników, którzy mogą realizować postępowania weryfikujące, postanowiono na mocy tej ustawy przedłużyć także termin obowiązywania decyzji w gospodarce odpadami.
W związku z tym, jeśli podmiot:
- uzyskał zezwolenie na zbieranie lub przetwarzanie odpadów, albo pozwolenie na wytwarzanie odpadów uwzględniające zbieranie lub przetwarzanie odpadów albo pozwolenie zintegrowane uwzględniające zbieranie lub przetwarzanie odpadów, wydane na czas oznaczony, a termin ważności tej decyzji upływa w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ogłoszonego z powodu występowania zakażeń wirusem SARS-CoV-2,
- złożył wniosek o zmianę posiadanej decyzji w terminie do dnia 5 marca 2020 r.,
to termin obowiązywania decyzji ulega przedłużeniu do czasu rozpoznania sprawy albo pozostawienia tego wniosku bez rozpoznania. Również zezwolenia na wytwarzanie odpadów albo pozwolenie zintegrowane, wydane na czas oznaczony, których termin ważności upływa w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, zostają przedłużone do czasu rozpoznania sprawy (o ile podmiot złożył wniosek o wydanie kolejnego pozwolenia lub o jego przedłużenie).
Wznowienie biegu terminów postępowań administracyjnych
Ustawa uchyliła również dwa ważne artykuły ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tj.: Dz. U. poz. 568 z późn. zm.), które zawieszały bieg terminów przewidzianych przepisami prawa administracyjnego, a także terminów procesowych i sądowych na czas stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii. Ich uchylenie powoduje rozpoczęcie (lub wznowienie) biegu powyższych terminów w ciągu 7 dni od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy (weszła w życie 16 maja).