Logo

Analiza cen metali szlachetnych (08.02.19 - 15.02.19) - Unimetal Recycling

lut 18 2019
Joanna Majcherczyk 0 Komentarzy

Zapraszamy na kolejną analizę cen metali szlachetnych – platyny, palladu i rodu, które znaleźć możemy np. w katalizatorach samochodowych. Jak zawsze analizie poddamy zeszłotygodniowe kursy. Mamy dla Was zarówno dobre jak i złe wiadomości. Zacznijmy jednak od tych gorszych …

Czy wykres platyny podniósł się po ostatnich spadkach notowań ? Tydzień rozpoczął się dość nieciekawie – z kolejnym spadkiem cen. Jej wartość po weekendzie spadła do 788 USD/uncję. Pomimo chwilowej poprawy, która nastąpiła we wtorek, następne dwa dni doprowadziły do jeszcze większego załamania ceny, która finalnie osiągnęła wartość 781 USD/uncję 14 lutego. Po osiągnięciu tego minimum, wykres platyny wystrzelił w górę jak z procy i już w piątek mogliśmy zaobserwować nieoczekiwaną zmianę sytuacji. Na koniec tygodnia uncja tego metalu warta była już 809 USD/uncję. Jeśli cena ta wydaje się być jednak duża, to przypomnijmy, że jeszcze w listopadzie średnia cena uncji wynosiła 848 USD.

Zupełnie odmiennie rzecz ma się w przypadku palladu. Metal ten znów przekroczył swoją maksymalną wartość ! Tym razem rekord padł 15 lutego i wyniósł 1 412,60 USD/uncję. Jest to niewątpliwie najwyższa wartość jaką pallad kiedykolwiek osiągnął. Czy istnieje lepszy czas na spieniężenie katalizatorów lub innych zawierających ten pierwiastek materiałów ?

Przypomnijmy tylko pokrótce, że pallad znajduje swoje zastosowanie nie tylko w katalizatorach samochodowych. Dzięki swoim właściwościom takim jak odporność na korozję czy ponadprzeciętny poziom ciągliwości, chętnie wykorzystywany jest także jako składnik wielowarstwowych kondensatorów ceramicznych, specjalistycznych złączek czy przewodów. Używany także do budowy elementów sprzętu fotograficznego. Chętnie wykorzystuje się go również w jubilerstwie, stomatologii,  jako składnik protez zębowych czy chirurgii. Także – czego pewnie mało kto by się spodziewał – w niektórych  lustrach i zegarkach.

Dzięki rozbudowanemu i dobrze wyposażonemu laboratorium oraz wykwalifikowanej kadrze, Unimetal jest w stanie wykryć nawet śladowe zawartości tego pierwiastka. Posiadany przez nas spektrometr – ICP MS uważany jest za najlepszy możliwy sprzęt do tego typu badań. Możemy wykonać dla Was takie badania. Jeśli posiadacie materiały, które mogą zawierać platynę, pallad lub rod możecie wysłać je do nas. Pamiętajcie jednak, by wcześniej skontaktować się  z nami i omówić szczegóły.

Wróćmy jednak do kursów. W ubiegłym tygodniu wiele się działo jeśli chodzi o pallad. 

Rekordowe notowanie zaobserwowaliśmy dopiero końcem tygodnia. Wcześniej kurs bardzo się wahał. Jeszcze w piątek 8 lutego wynosił 1 378 USD/uncję. Już po weekendzie spadł do 1 349 USD/uncję (o 63 dolary mniej od wartości maksymalnej). Przed końcem tygodnia zdążył jeszcze wzrosnąć i zaliczyć mały spadek. Dopiero czwartek  i piątek doprowadził do tak znaczącego wzrostu. Czy pallad dodatkowo zdrożał w bieżącym tygodniu ? Aktualne notowania znajdziecie na naszej stronie.

Tydzień okazał się także pomyślny dla rodu, który wciąż nas zaskakuje. Pierwsze 4 dni omawianego okresu nie wskazywały na to, że okaże się on tak satysfakcjonujący dla wszystkich. Już od 12 lutego wykres zaczął dość mocno piąć się w górę. Ostatecznie, 15 lutego doszedł do poziomu 2 450 USD/uncję. Ostatnim razem z takimi wynikami rodu mieliśmy do czynienia w 2008 roku !

Złoto, podobnie jak platyna z dużymi różnicami w obrębie tygodnia. Wartość minimalna wyniosła niecałe 1 306 USD/uncję. Dopiero końcem tygodnia mogliśmy zaobserwować wzrost do wartości 1 325 USD/uncję.

Srebro z jeszcze większymi stratami. Aż do środy obserwowaliśmy spadek, przez który srebro sięgnęło wartości 15,46 USD/uncję (14 lutego). Jak w pozostałych przypadkach, czwartek i piątek zaowocował wzrostem, jednak maksymalnej ceny z 8 lutego (15,86 USD/uncję) nie udało się osiągnąć.

Kurs USD/PLN bez większych niespodzianek. Najwyższą wartość odnotowano w połowie tygodnia – 3,8511. W czwartek i piątek obserwowaliśmy spadek, który zbiegł się ze wzrostem w notowaniach wielu metali. Kurs EUR/PLN z niemalże identyczną sytuacją. Środa z wartością maksymalną – 4,3419, a dwa ostatnie dni wyraźny spadek.

Aktualne ceny katalizatorów samochodowych zawsze w naszym  cenniku. 

 

Tags: analiza cen metali szlachetnych, analiza metali, badania laboratoryjne, giełda metali szlachetnych, hurtowy skup, ICP MS, kurs palladu, kurs platyny, kurs rodu, kurs złota, kursy, kursy metali szlachetnych, kursy pierwiastków szlachetnych, kursy walu, laboratorium, metale w katalizatorach samohodowych, notowania giełdowe, notowania metali szlachetnych, pallad, platyna, rekordowe notowanie palladu, rod, Skup katalizatorów, spektrometr, spektrometria, srebro, UMR, Unimetal Recycling, zastosowanie palladu, zawartość palladu, zawartość platyny, zawartość rodu, złoto

Na byciu EKO można zarobić – Unimetal w magazynie „Energia i recykling”

Poprzedni wpis

Polska Strefa Inwestycji – czym jest ?

Następny wpis

Prezes Zarządu

Grzegorz Palka
tel.: +48 660 988 550
gpalka@unimetalrecycling.pl

Skup i wycena detaliczna – do 100 sztuk

zadzwoń pod numer +48 600 600 188

lub znajdź kontakt do najbliższego partnera na stronie.

Dział skupu i wyceny hurtowej – TERAZ OD 100 sztuk

Ewa Dębiec/Wojciech Gwiżdż – kontakt międzynarodowy dla firm
tel.: +48 881 500 351
edebiec@unimetalrecycling.pl
wgwizdz@unimetalrecycling.pl

Dział Transportu

Ewa Dębiec/Wojciech Gwiżdż
tel.: +48 881 500 351
edebiec@unimetalrecycling.pl
wgwizdz@unimetalrecycling.pl

 

Dział ochrony środowiska

Dariusz Zajdel
Specjalista ds. ochrony środowiska
tel:+48 733 750 419
dzajdel@unimetalrecycling.pl

 

Dział Human Resources

Ewa Jurkowska
HR Business Partner

tel.: +48 578 178 800
ejurkowska@unimetalrecycling.pl

Obsługa techniczna Catalog

Marcin Kur
tel.: +48 730 016 017
mkur@unimetalrecycling.pl

Dział Marketingu

Joanna Majcherczyk
Kierownik działu marketingu

tel.: +48 733 755 428
jmajcherczyk@unimetalrecycling.pl

Agata Krycha
Specjalista ds.marketingu

tel.: +48 535419344
akrycha@unimetalrecycling.pl

 

Copyright 2025 - unimetalrecycling.pl

MANT - marketing internetowy