Dziś poniedziałek, więc tradycyjnie garść informacji o zeszłotygodniowych notowaniach metali szlachetnych, które stosowane są w recyklingowanych przez nas katalizatorach. Zarówno tych pochodzących z samochodów osobowych, jak i ciężarowych, autobusów, a nawet maszyn. Mianowicie platyny, palladu oraz rodu, które posiadają właściwości katalityczne i biorą udział w oczyszczaniu spalin z groźnych dla naszego zdrowia substancji jak tlenki azotu, węgla czy węglowodory.
Ostatnio sporo się działo. Jeszcze w poprzednim artykule pisaliśmy o wahaniach w kursie platyny, rekordzie palladu, który w dniu 15 lutego osiągnął historyczną wartość 1 412,60 USD/uncję, czy o nad wyraz dobrej sytuacji rodu, który odnotował najwyższą od 2008 r. cenę.
Jak było tym razem ?
Dla platyny ubiegły tydzień okazał się bardzo udany. Początkiem tygodnia mieliśmy do czynienia z ledwie zauważalnym spadkiem, jednak praktycznie przez cały tydzień wykres kursu piął się w górę. Cena od której platyna wyszła, wynosiła nieco ponad 808 USD/uncję. W ciągu wtorku i środy wzrosła do 829,50 USD/uncję. Jedynie czwartek wyróżnił się niewielkim, ale jednak spadkiem o 4 dolary/uncję. Piątek przypieczętował sukces ostatnich kilku dni i tydzień zamknięty został z maksymalną wartością 847 USD/uncję. Ostatnim razem z tak wysokim kursem tego metalu szlachetnego mieliśmy do czynienia końcem listopada. Tydzień można uznać zatem za całkiem udany.
Czy w przypadku palladu również możemy mówić o sukcesie ? Zgodnie z naszymi oczekiwaniami, cena poszła jeszcze dalej w górę. Ostatnim razem mogliśmy się cieszyć z rekordu, którym była wartość 1 412 USD/uncję. Tym razem można powiedzieć, że od takiej wartości zaczął się ubiegły tydzień i cena ta w kolejnych dniach tylko się zwiększała, podczas gdy pallad pobijał coraz to nowsze rekordy wartości. Już w poniedziałek uncja kosztowała 1 433 USD, a był to dopiero początek. W wtorek kolejny historyczny kurs – 1 456 USD/uncję, który w środę wzrósł do 1 458 USD/uncję. W czwartek mogliśmy zaobserwować spadek o 17 dolarów, jednak nie przyćmił on naszej satysfakcji, bowiem już w piątek odnotowano wzrost, który w pełni nam to zrekompensował. Maksymalna wartość palladu, nie tylko w ubiegłym tygodniu ale i kiedykolwiek, wyniosła 1 479,30 USD/uncję. Jesteśmy pewni, że zapamiętamy ten dzień na długo. Śmiało możemy również powiedzieć, że oczekujemy kolejnych takich rekordów.
Źródło : bankier.pl
Również w przypadku rodu mamy na prawdę spore powody do radości. 15 lutego mogliśmy cieszyć się wartością nieco ponad 2 450 USD/uncję. Do 18 lutego cena systematycznie rosła do wartości 2 500 USD/uncję, a 20 lutego osiągnął wartość 2 540 USD/uncję, którą utrzymał do piątku, 22 lutego. Także i w tym wypadku spodziewamy się kolejnych wzrostów w wykresie.
Złoto zaczęło tydzień dość niepozornie, z wartością 1 325 USD/uncję. Następnie mogliśmy obserwować wzrost – najpierw łagodny, do wartości 1330 USD/uncję, następnie bardziej wyraźny do 1 350 USD/uncję we wtorek 19 lutego. Środek tygodnia był wyjątkowo udany dla wszystkich metali szlachetnych. Później nie było już tak spektakularnie. Wykres zaczął opadać, najpierw mozolnie w środę, później bardziej gwałtownie następnego dnia. Po piątkowym, niedużym wzroście udało się zamknąć tydzień z wartością 1 330 USD/uncję.
Jeszcze bardziej ciekawie prezentuje się wykres notowań srebra. Tu najpierw nastąpił spory wzrost – 0,66 USD/uncję (co w przypadku tego kruszcu jest dużą różnicą). Następnie równie dynamiczna zmiana w przeciwnym kierunku – spadek o 0,42 USD/uncję i kolejny wzrost, który doprowadził do tego, że finalny kurs wyniósł 15,88 USD/uncję.
Jak można się było domyśleć, wzrosty z połowy tygodnia miały wiele wspólnego ze spadkiem kursu dolara. Po początkowej, całkiem dobrej pozycji tej waluty nastąpił dość znaczny spadek właśnie w połowie tygodnia, kiedy notowania metali szlachetnych poszybowały dynamicznie w górę. Spadek może nie wydawał się tak znaczący – z 3,8264 do 3,8165, jednak jak widać mocno wpłynęło to na kursy o czym mogliśmy się przekonać podczas kilku ubiegłych dni.
Po aktualne notowania zapraszamy do zakładki „Kursy giełdowe”
Cennik ponad 7 700 modeli zużytych katalizatorów znajdziecie zawsze na naszej stronie internetowej.