Jeśli spojrzymy choćby na branżę recyklingu, zauważymy jak wielki postęp poczyniły polskie firmy w ostatnich dwudziestu pięciu latach. Progres ten jest niezwykle zauważalny także w innych gałęziach gospodarki. Przyczyniła się do tego stanu rzeczy pracowitość Polaków, rosnący poziom wykształcenia, innowacyjność, oraz coś z czego jesteśmy najbardziej znani jako naród – upartość w dążeniu do celu i ambicje. Zaowocowały one chęcią dorównania poziomem zamożności krajom zachodnim. Polska gospodarka wciąż jest na etapie intensywnego rozwoju. Jest jeszcze dużo do zrobienia w tym względzie.
Na konkurencyjność polskich firm na rynkach światowych, olbrzymi wpływ ma rosnący poziom innowacyjności. Z danych Eurostatu wynika, że na badania i rozwój (B+R) przeznacza się rocznie niewiele ponad 1,03 proc.PKB (4,83 mld euro). To niewiele w porównaniu z naszymi sąsiadami z zachodu. Mimo to, polskie firmy wciąż intensywnie pracują nad nowymi produktami. W 2018 r. „Grant Thornton” oraz studio Edison przeprowadziły badanie, w którym wzięło udział 500 losowo wybranych firm. Wynika z niego, że aż 56% analizowanych firm rozszerzyło swoją ofertę o nowy produkt lub usługę w roku poprzedzającym badanie. Wchodząc głębiej w charakterystykę firm, które wykazały się innowacyjnością i kreatywnością, okazuje się, że wśród nich znalazło się wiele przedsiębiorstw, które ze względu na liczbę zatrudnionych osób i obroty, możemy określić jako „małe firmy” (źródło: „Rzeczpospolita”)
Pozytywną informacją jest również ta, że polskie przedsiębiorstwa coraz częściej budują swoją przewagę w oparciu o współpracę z nauką. Oznacza to, że prowadzący działalność dostrzegają jak wielką wagę stanowi wiedza w rozwoju firmy. To właśnie dzięki poszerzaniu wiedzy, jesteśmy w stanie nie tylko lepiej zaspokajać potrzeby rynku, ale także kreować nowe, które wcześniej nie istniały w świadomości społeczeństwa.
Czy wiecie, że zarówno nasza firma – Unimetal Recycling Sp. z o.o., jak i nasz największy Partner biznesowy – DS AUTO Sp. z o.o., charakteryzujemy się w 100% polskim kapitałem, pomimo szeroko zakrojonej współpracy z firmami z całego świata?
To dla nas i dla naszych Partnerów niezwykle istotne. Przyjeżdżając do nas, często podkreślają, iż są dumni, że wraz z nami mogą tworzyć sieć skupów, która jest tak konkurencyjna i widoczna na całym świecie. Pamiętajmy jednak, że recykling jest nową gałęzią, która dopiero się rozwija w naszym kraju. To co napędza jej rozwój to coraz większa świadomość ludzi w obszarze ochrony środowiska. Przyczyniamy się do jej zwiększenia poprzez publikację merytorycznych informacji na temat możliwości jakie niesie ze sobą recykling – nie tylko możliwości ekologicznych, ale i ekonomicznych. Zasoby (w naszym przypadku metale szlachetne), które są pozyskane z odpadów, można ponownie zagospodarować, a dodatkowo przyczynić się do rozwoju rodzimej gospodarki. Firmy zajmujące się recyklingiem to bowiem duże przedsiębiorstwa, w których stosowane są najnowocześniejsze technologie i które zatrudniają wielu specjalistów, zapewniając im stałą pracę i możliwość rozwoju. Gdy rozwija się firma, rozwój pracowników jest tego naturalnym następstwem.
Wspierając polską firmę, wspieramy polską gospodarkę i jej rozwój. Zależność ta występuje nie tylko w branży skupów. Dzięki temu, że decydujemy się na usługi i produkty polskich firm, przyczyniamy się do tego, że zysk tych firm napędza całą gospodarkę pozostając w kraju i będąc spożytkowany w jego granicach. Zwiększają się tym samym wpływy z podatków, wynagrodzenia, a co za tym idzie poziom życia. Gdy zwiększają się zarobki, poszerza się naturalne sieć usług, a firmy się rozrastają. Bez popytu nie ma podaży. Zmniejsza się poziom bezrobocia i biedy, ponieważ do obsługi zwiększającej się ilości Klientów potrzebni są kolejni pracownicy. Według badań Deutsche Banku. dużą barierę dla rozwoju biznesu stanowi rosnąca konkurencja ze strony zagranicznych marek – na czynnik ten wskazało aż 30% ankietowanych przedsiębiorców (źródło: „Ticker.pl”). W naszym kraju możemy znaleźć wiele europejskich i światowych marek, które podbijają rodzimy rynek, często swoją nazwą sugerując polskie pochodzenie – większość z nas potrafi wskazać choć kilka takich przykładów. To spore utrudnienie dla małych firm, które próbują przebić się jakością produktów i usług. Nie każdej jednak się to udaje.
Jednym z działań jakie my podejmujemy na rzecz rozwoju recyklingu w Polsce jest zachęcanie ludzi do zakładanie swojej działalności gospodarczej. Wspieramy powstające firmy w procesie załatwiania wszelkich formalności, zezwoleń. Reklamujemy każdego z naszych Partnerów, a Kasia, która jest Specjalistką ds. ochrony środowiska nieustannie konsultuje kwestie prawne, pomaga w rejestracji w BDO oraz rozwiewa wszelkie wątpliwości odnośnie monitoringu czy przepisów ustawy przeciwpożarowej. Publikujemy na bieżąco artykuły na temat najnowszych przepisów dotyczących pracy skupów. Dzięki powstałemu w 2018 roku laboratorium Unilab, łączymy mocno naukę z biznesem, co przekuło się w sukces. Z wyników badań, a co za tym idzie z wiedzy uzyskanej w laboratorium korzysta wiele różnych firm – nie tylko tych które działają w branży recyklingu. Laboratorium dało możliwość pracy w rozwijającej się firmie młodym i zdolnym osobom, które nie musiały wyjeżdżać do dużych aglomeracji w poszukiwaniu miejsca, gdzie będą mogli się rozwijać.
Jesteśmy pewni, że to co robimy ma głęboki sens. Chęć współtworzenia nowej, lepszej branży recyklingu, opartej na wiedzy i zorientowanej na aktualne potrzeby ludzi stała się naszą misją, którą skrupulatnie realizujemy.
Zapraszamy do współpracy!