Wszyscy widzimy jak obecna sytuacja związana z pandemią COVID-19 wpływa na stan gospodarki światowej. Oznaki kryzysu odczuwamy mocno również w Polsce. Widać je dobitnie w ilości firm, które decydują się na zwinięcie żagli, zawieszenie działalności oraz w drastycznym spadku ilości wniosków jakie wpływają do CEIDG o założenie firmy. W największym stopniu ucierpiały małe i średnie przedsiębiorstwa.
Tylko w samym marcu br. do rejestru złożono łącznie 58,7 tys. wniosków dotyczących zawieszenia i likwidacji działalności gospodarczej. Spośród nich, 80 proc. dotyczyło zawieszenia -bo aż 47 tys. wniosków (źródło: businessinsider.com). Pozostałe firmy obserwują spore problemy związane z płynnością finansową, która będzie wiązać się z koniecznością redukcji etatów i innymi trudnymi decyzjami, by ratować biznes.
Kryzys siłą rzeczy dotknął także branżę recyklingu w dwojaki sposób.
Pierwszy odczuliśmy wszyscy w ubiegłym miesiącu, kiedy ceny metali szlachetnych – platyny, palladu i rodu, które stanowią o wartości skupowanego przez nas i naszych Partnerów materiału. Spadek kursów rozpoczął się końcem lutego a kulminacyjny moment przypadł na środek marca. Sytuacja na giełdzie, wielu przypomniała kryzys z 2008 roku. Przecena spowodowana została nie tylko zmniejszeniem popytu na wymienione surowce i produkty, w których są one wykorzystywane, ale także obawami o światową recesję spowodowaną próbami zatrzymania pandemii i masową sprzedażą aktywów. Wielu zaskoczył spadek w notowaniach złota, które zwykle stanowi dobre zabezpieczenie na czas kryzysów gospodarczych.
Skutek? W połowie marca, uncja platyny warta była zaledwie 563 USD (spadek o 42% w stosunku do cen z początku roku).
Kryzys nie oszczędził także palladu i rodu. Pallad już końcem lutego tracił na wartości, jednakże pierwsza połowa marca wywołała drastyczny spadek. Tylko w dniach 9-19 marca, uncja potaniała o 1 030 USD! Uncja rodu, która początkiem marca warta była 11 500 USD, w ciągu tygodnia zmniejszyła cenę do 2 000 USD!
Pomimo, że ceny stopniowo wracają do „normy”, sytuacja jest dość niepewna i wielu sprzedających skłoniła do rezygnacji z dalszych transakcji i przechowania posiadanych części do czasu, aż kursy powrócą do szczytowej formy z lutego.
Drugi sposób, w jaki pandemia wpłynęła na branżę to ograniczenie przemieszczania się. Na chwilę obecną, nasze wyjścia z domu związane są z zaspokojeniem najważniejszych potrzeb życiowych – wyjściem do pracy czy po zakupy do najbliższego sklepu. Sprzedaż zużytej części, nie dość, że w tym momencie schodzi na dalszy plan, to nierzadko wiąże się z koniecznością dojazdu do innego miasta czy innej części województwa. Taka podróż może wiązać się teraz z konsekwencjami finansowymi.
Mamy świadomość, że kryzys ten może wywoływać zaniepokojenie naszych Partnerów. Dlatego też podjęliśmy wszelkie możliwe działania, by ograniczyć negatywny wpływ obecnej sytuacji gospodarczej na prowadzone przez nich działalności.
Jako największy recykler katalizatorów samochodowych w kraju mamy możliwość zabezpieczenia naszych Partnerów biznesowych. Jak wychodzimy im naprzeciw w tym trudnym dla branży czasie? W ślad innych firm, które postanowiły „wziąć sprawy w swoje ręce”, opracowaliśmy Partnerską Tarczę Antykryzysową dla naszych stałych Kontrahentów.
1. Dajemy gwarancje cenowe i zapewniamy możliwość fix-owania cen metali szlachetnych Nasi Partnerzy mogą „zamrozić” na ustalony okres czasu ceny platyny, palladu i rodu z dnia, w którym zdecydowali się by sprzedać nam materiał. Jest to opcja, z której często korzystają, dzięki czemu nie muszą martwić się o okresowe wahania giełdowe, które ze względu na rozmaite czynniki są nieuniknione. Nie tracą ciężko zarobionych pieniędzy, bo wartość zakupionego materiału nie maleje, gdy sytuacja na giełdzie staje się niekorzystna, zachowują płynność finansową i poczucie stabilizacji, mogą oferować swoim własnym Klientom stabilne ceny i przede wszystkim myśleć o dalszym rozwoju, ponieważ wiedzą, że nie braknie im środków na zakup kolejnych partii materiału.
2. Płacimy błyskawicznie – wykonujemy szybkie przelewy, by pieniądze jak najszybciej trafiły na konto. Przed opuszczeniem naszej siedziby Kontrahenci otrzymują potwierdzenie bankowe, dzięki któremu spokojnie mogą dalej dokonywać kolejnych zakupów towaru.
3. Możliwość odbioru towaru własnymi środkami transportu – Partnerzy zawsze mają wybór – mogą albo dostarczyć materiał do siedziby głównej swoim własnym transportem lub skorzystać z naszych możliwości – tirów, które są do pełnej dyspozycji.
4. Dostęp do katalogu cenowego – i zarazem nielimitowany dostęp do aktualnych cen ponad 8 400 modeli katalizatorów. W XXI wieku, najcenniejszym zasobem staje się nie pieniądz, lecz informacja. Informacje znajdujące się w katalogu, który udostępniamy, sprawiają, że stają się oni bezkonkurencyjni na swoim obszarze działań. Ich Klienci wiedzą, że zawsze otrzymają rzetelną i uczciwą wycenę, więc zawsze będą do nich wracać.
5. Wsparcie merytoryczne – niezwykle istotne w dobie nieustających zmian. Reagujemy szybko, trzymamy rękę na pulsie jeśli chodzi o sytuację giełdową oraz zmiany w regulacjach prawnych i co najważniejsze – jesteśmy w ciągłym kontakcie z naszymi Partnerami poprzez telefony, maile czy Messengera. Dzięki temu żadna informacja, która może wspomóc ich działalność, z pewnością ich nie ominie.
6. Promocja w internecie – Reklama dźwignią handlu, o czym przekonali się nasi Partnerzy. Promujemy ich punkty skupu na facebooku, wizytówkach Google, za pomocą reklam AdWords w wyszukiwarce oraz portalach ogłoszeniowych i prasie. Ponadto stronę Unimetalu oraz firmy DS AUTO (katalizatorychrzanow.pl) odwiedzają dziennie tysiące osób, które szukają dla siebie odpowiedniego odbiorcy. Dzięki temu zawsze trafiają tam gdzie powinni – do naszych Partnerów.
Jesteśmy pewni, że wspólnymi siłami damy sobie i radę!
Jeśli jesteście Państwo zainteresowani podjęciem współpracy i skorzystaniem z możliwości jakie niesie ze sobą Partnerska Tarcza Antykryzysowa, koniecznie skontaktujcie się z nami!
Rafał – Ilości Hurtowe (150 szt)
tel.: +48 730 016 017
rmichor@unimetalrecycling.pl