Początek nowego tygodnia sprzyja podsumowaniom zmian jakie zaszły w ostatnich dniach na giełdzie metali szlachetnych.
Notowania platyny kształtowały się sprzyjająco do środy, kiedy to doszło do odwrócenia tendencji. Punktem wyjścia była wartość 1 208,50 USD/uncję, która do środy uległa wzrostowi o 11 dolarów. Od środy do piątku obserwowaliśmy dość dynamiczny spadek, który sprawił, że tydzień zakończył się ceną 1 196 USD/uncję. Czy sytuację platyny można określić jako niekorzystną? Biorąc pod uwagę ceny z ostatnich trzech miesięcy możemy śmiało odpowiedzieć – niekoniecznie. Jesteśmy bowiem powyżej średniej, która wyniosła 1 150 USD/uncję. Ponadto, patrząc na wykres zmian z ostatnich 6-ciu miesięcy, nie sposób nie zauważyć, że cena pomimo drobnych, okresowych zawirowań konsekwentnie wzrasta.
Na uwagę zasługują zmiany w cenie palladu. Metal ten od początku analizowanego okresu rósł na wartości. Najpierw dość leniwie, później jednak dynamika wzrostu zaskoczyła nawet ekspertów. Warto przypomnieć w tym miejscu, że pallad jeszcze do niedawna odstawał wartością od wspomnianej tu platyny czy złota. Sytuacja pierwiastka zmieniła się w 2016 kiedy to zaczął dość szybko rosnąć w siłę. Początkiem 2019 roku uncja tego surowca osiągnęła wartość wyższą niż złoto. Wracając jednak do sytuacji z ostatniego tygodnia, pallad w okresie 12-19 marca zwiększył swą wartość z 2 361 USD/uncję do 2 623 USD/uncję. Wzrost byłby co prawda jeszcze wyższy gdyby nie piątkowy spadek, jednak patrząc realistycznie – nie mamy powodów do zmartwień!
Pozytywnie zaskoczył nas także rod, choć może powinniśmy przyzwyczaić się do niespodziewanych zwrotów akcji w przypadku tego surowca. Po sporym spadku i chwilowej stagnacji, metal ten znów zaczął królować w rodzinie metali szlachetnych. 15 marca rozpoczął dynamiczny wzrost, który w dniu 19 marca zaowocował wartością 27 000 USD/uncję! Dla tych, którzy nie wierzą, zamieszczamy poniższy wykres obrazujący notowania z ostatnich 30-stu dni.
Wartość złota pomimo dość niestabilnej sytuacji w obrębie tygodnia uległa wzrostowi o 18 USD/uncję i 19 marca wyniosła 1 744 USD/uncję. Cena srebra pomimo sporej dynamiki wzrosła o 0,32 USD/uncję.