Każda pora w roku niesie za sobą konieczność zrobienia porządków w szafie, po których zostajemy ze stertą ubrań i nie wiemy co z nimi zrobić.
Niektóre z rzeczy traktujemy sentymentalnie, inne – bez dorabiania ideologii – po prostu zalegają. Np. Wymarzona sukienka, która jak się okazało świetnie prezentowała się tylko na modelce. Czerwone szpilki, które zostały ubrane tylko raz na wesele siostry, a teraz już drugi rok leżą w szafie. Niedopinające się jeansy w pasie – pozostawione na czasy “gdy schudnę”.
Wielu z Was przekłada sterty ubrań z półki na półkę, powtarzając jak mantrę ” Nie mam co na siebie włożyć”.
Nikt z nas nie chce wyrzucać dobrych ciuchów na śmietnik i zazwyczaj to jest powodem dla którego nasze szafy są przepełnione.
Przychodzimy do Was z poradami jak pozbyć się niepotrzebnych ubrań, a przy tym być eko i zrobić coś dobrego dla środowiska.
Opiszemy również w jaki sposób możemy zamknąć drugi obieg odzieży i tym samym pomóc naszej planecie.
Na początek smutna ciekawostka, która pomoże nam pokazać skalę problemu z recyklingiem odzieży na naszej planecie: obecnie mniej niż 1% materiałów używanych do produkcji odzieży jest w ciągu roku poddawany recyklingowi. Oznacza to, że tysiące ton tekstyliów kończą swój żywot na wysypiskach. Używając rzeczy ponownie i oddając je do recyklingu, możemy odwrócić ten trend.
Zacznijmy od znanych marek, które działają w służbie ekologii i dbają o recykling ubrań.
H&M i Let’s close the loop
To wspaniała inicjatywa zapoczątkowana właśnie przez ten sklep. Program zbiórki tekstyliów na skalę globalną zainaugurowali już w 2013 roku. Jak możemy przeczytać na stronie pomysłodawców, “Nasz program zbiórki tekstyliów jest największą taką inicjatywą na świecie”.
Jak to działa? Przynieś do sklepu H&M torbę z niechcianymi ubraniami, a w zamian otrzymasz kod rabatowy na zakupy w tym sklepie.
Ubrania, które nadają się do noszenia, trafiają na rynek jako odzież second hand. Jeśli ubrania i tekstylia nie nadają się już do noszenia, są przetwarzane na inne produkty, takie jak kolekcje upcyklingowe czy też ściereczki do sprzątania.
Kappahly wraz z FRETEX International wydłuża życie ubrań.
Sklep przyjmuje ubrania, buty, akcesoria i tekstylia domowe, o ile są nienaruszone i czyste. Wcześniej sprawdzoną przez personel odzież, odstawiamy w zaklejonej torbie do specjalnego kosza recylingowego , a następnie otrzymujecie voucher o wartości 20zł do wykorzystania w stacjonarnym sklepie tej marki. Następnie firma FRETEX odsprzedaje ubrania na lokalnym rynku, co jest najbardziej korzystne dla środowiska.
4F – Wear_fair
W ramach akcji odzież sportowa, którą przestajemy nosić możemy przynosić do wybranych sklepów 4F lub odesłać do sklepu online. Przy współpracy z UDO (Ubrania do oddania) odzież jest odpowiednio przygotowywana do ponownej sprzedaży. Klienci tego sklepu mogą zyskać nie tylko zniżkę na ciuchy opatrzone metką Wear_fair, ale również pozbyć się z szafy niechcianej odzieży , pomagając fundacji 4F oraz przyczyniając się do zmniejszenia zapotrzebowania na nowe tekstylia. Zamykamy tym samym drugi obieg oraz redukujemy wpływ przemysłu odzieżowego na środowisko.
Q-eko to pierwsza akcja maki Gatta.
Klientki tej firmy mogą przynosić do wybranych sklepów rajstopy, które zostają odpowiednio przetwarzane i poddane procesowi ponownej produkcji.
Zalando Pre-ownet.
Zalando to jeden z największych odzieżowych marketplace’ów. Dzięki Zalando Pre-ownet możecie sprzedać używane ubrania, które kupiliście w zalando i poza nim. Wszystko jest dziecinnie proste, system jest tak skonstruowany aby ułatwić nam sprzedanie rzeczy i ich wycenę. Po wypełnieniu krótkiego formularza, wgraniu zdjęcia i wskazaniu kategorii, od razu wiemy czy Zalando przyjmie naszą rzecz i za jaką cenę. Jeśli cena zaproponowana przez Zalando nie jest dla Ciebie satysfakcjonująca, nie musisz dodawać danej rzeczy do paczki. Jednorazowo możesz wysłać w jednej paczce do 20-stu ubrań. Ważny jest fakt, że rzeczy wysyłane przez nas mogą być odesłane przez Zalando, dlatego trzeba podać dokładny adres. Zalando również przypomina zasady:
-rzecz jest jak nowa (np. brak plam, brak dziur i zapachu);
-rzecz nie należy do kategorii: basics (np. gładki t-shirt), biżuteria, szaliki, czapki, bielizna;
-każda rzecz ma metkę marki;
Warto również dodać, że wysyłka jest darmowa.
Jeśli Wasza paczka dotrze już do Zalando i przejdzie proces weryfikacji, środki ze sprzedaży możecie przekazać na cele charytatywne albo przelać je na kartę podarunkową i wykorzystać w Zalando. Karta podarunkowa nie jest przypisana do Waszego konta więc możecie ją również komuś przekazać. Jeśli jednak rzecz nie zostanie zaakceptowana, możecie ją przekazać na cele charytatywne bądź zostanie Wam ona zwrócona na podany wcześniej adres. Warto zaznaczyć, że sklep ten przekazuje ubrania do czerwonego krzyża oraz organizacji WeForest, co zamyka drugi obieg.
Wycena Zalando może nie opiewać na wysokie kwoty, jednakże ten kto sprzedaje ubrania w serwisie Vinted, OLX czy marketplace na facebooku, wie ile czasu należy poświęcić na przygotowanie ich do sprzedaży. Tutaj ta droga jest znacznie krótsza.
Second Hand = second life.
Od wielu lat popularne są sklepy z odzieżą używaną, jednakże kojarzą się nam one z hołdami ubrań niedbale rzuconych do dużych koszy lub upchanych na wieszakach. Niestety, minusem takiego miejsca jest też czas, który musimy poświęcić na poszukiwania “perełek”. Na szczęście powstaje coraz więcej Second Handów gdzie możemy wiele znaleźć. Często w dniu, w którym do sklepu przyjeżdża dostawa, ustawiają się kolejki. Plusy takich sklepów są takie, że za niewielką gotówkę możemy kupić bardzo dużą ilość ubrań.
SWAP – wymiana ubrań w twoim mieście.
Wspaniała inicjatywa dla każdego. Coraz częściej w mediach społecznościowych możemy zauważyć wydarzenia właśnie związane z SWAPAMI. Ich popularność możemy zauważyć nie tylko w dużych miastach, ale także w małych miasteczkach.
O co chodzi z tym SWAP-em? Jest to wymiana używanych ubrań (i nie tylko), która z zorganizowana jest w określonej przestrzeni. Na miejsce przynosimy dowolną liczbę swoich ciuchów, którym chcemy nadać nowe życie, a w zamian możemy zabrać równie dowolną liczbę ubrań przyniesionych przez inne osoby. Jeśli udajemy się na takie wydarzenie, najlepiej sprawdzić regulamin i zasady wymiany.
Jak widzicie, warto czasem zastanowić się co zrobić z niepotrzebnym ubraniem, którego już nie nosimy, a przy okazji chronić środowisko.